Sizinyol.com

BM: Suudi Koalisyon Saldırıları 18 Bin Yemenli Sivili Öldürdü

2021.09.092:53

Acilnews’in yabancı basına dayanarak sunduğu habere göre; BM komitesi yayınladığı raporda, Suudi koalisyonunun 2015 yılında Yemen’i işgal etmesinden bu yana hava saldırılarında en az 18 bin Yemenli sivilin öldürüldüğünü bildirdi..

BM: Suudi koalisyonunun saldırıları 18 bin Yemenli sivili hedef aldı.
Bir BM komitesine göre, Suudi koalisyonunun 2015 yılında Yemen’i işgal etmesinden bu yana hava saldırılarında en az 18.000 Yemenli sivil öldürüldü veya yaralandı.

Russia Today’e göre, Birleşmiş Milletler tarafından atanan uzmanlar, İnsan Hakları Konseyi’ne sunduğu bir raporda, Yemenlilerin Mart 2015’ten bu yana günde yaklaşık 10, toplamda 23.000’den fazla hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Raporda, Yemen’deki tüm hava saldırılarının Suudi Arabistan liderliğindeki bir koalisyon tarafından gerçekleştirildiği vurgulanıyor.

Suudi koalisyonu, devrik Mansur Hadi hükümetine meşruiyet kazandırmak, onu kara, hava ve deniz kuşatması altına almak bahanesiyle Mart 2015’ten beri Yemen’e saldırıyor, ancak bu saldırılar ve yaptırımlar Yemenliler için kıtlık ve ölümden başka bir şeyle sonuçlanmadı.

Bir yorum yazın

Tüm haberler