Sizinyol.com

Siyonist Gazete: Rusya, Suriye’de Tel Aviv’in İsteklerine Göre Hareket Etmiyor

2021.09.120:12

Acilnews’in yabancı basına dayanarak sunduğu habere göre; Siyonist gazetesi Jerusalem Post, Suriye hükümetinin işgal altındaki Filistin sınırına yakın Dera şehri üzerindeki tam kontrolüne ilişkin bir analizde, Rusya’nın Tel Aviv’in isteklerine göre hareket etmediğini gösterdiğini yazdı.

Jerusalem Post (İşgal Altındaki Filistin) gazetesi Deraa şehrinin tamamen kurtarılmasının bir analizinde, bu olayla İran yanlısı güçlerin sınır yakınında güçlü bir dayanak bulduğunu yazdı. İsrail’in iradesine karşı işgal altındaki topraklar ve Rusya’da bu sahnenin baş aktörlerinden biriydi. Dera kentindeki Daraa al-Balad bölgesi, yıllar süren çatışma ve gerilimin ardından nihayet Suriye ordusu güçlerinin tam kontrolü altına girdi.

Geçen hafta Çarşamba günü Suriye ordusu ile teröristler arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının ikinci aşaması Rusya’nın arabuluculuğunda sona ermiş ve silahlı unsurlar silahlarını teslim ederek İdlib vilayetine hareket etmiş ve merkeze Suriye bayrağı dikilmişti.

Deraa, işgal altındaki Golan’ın 32 km doğusunda yer alıyor. Bu makalenin yazarı Jonathan Spire, Daraa al-Balad olayında Rusya’nın İran’ın taleplerini açıkça kabul ettiğini ve Siyonist rejim yetkililerinin bu olaydan memnun olmadığını yazdı.

Daraa el-Balad anlaşması, İsrail’in Suriye’de İran’a karşı koyma ve İran’ın çıkarlarına karşı çalışma rolünü oynamasını artık umamayacağını gösterdiğini belirtti.

Bir yorum yazın

Tüm haberler