Sizinyol.com

Yunanistan’da yeni koronavirüs tedbirleri

2021.09.148:39

Resmi gazetede yayımlanan yeni tedbirler çerçevesinde henüz aşı olmamış ve son altı ayda Covid-19 geçirmemiş özel sektör ve kamu sektörü çalışanları için haftada bir kez PCR testi yapma zorunluluğu getirildi.

Öğretmenler, turizm ve yeme-içme sektörü çalışanları ile televizyon, sinema, tiyatro, müzik yapımlarında görevli personel için test zorunluluğunun haftada iki kez olduğu kaydedildi.

Özel kliniklerde yapılacak testler için 10 avro sabit ücret belirlenirken, bu ödemeyi çalışanların kendilerinin yapacağı vurgulandı.

Seyahatlerde yeni uygulama

Uçak, tren, otobüs veya gemi ile seyahat etmek, sinema, tiyatro gibi kapalı mekanlardaki etkinliklere katılmak isteyen 12 yaş üstü aşısız vatandaşlardan da son 48 saat içinde yapılmış Covid-19 testi veya kişinin son altı ayda Covid-19 geçirdiğine dair belge isteneceği kaydedildi.

Ücretsiz test imkanından ise sadece Covid-19 aşısı olmuş vatandaşlar ve semptom gösteren hastaların yararlanabileceği ifade edildi.

2021-2022 eğitim yılı bugün başlarken, ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören öğrencilerin, haftada iki kez evde kendi kendilerine yapmak zorunda oldukları testlerin ise eczanelerden ücretsiz olarak temin edilebileceği belirtildi.

Yunanistan’da, salgın süresince, Covid-19 nedeniyle toplam 14 bin 169 kişi öldü. Günlük vaka sayısının 2 bin civarında seyrettiği ülkede, Covid-19’un Delta ve Mu varyantlarına da rastlandı.

KAYNAK: Dogruhaber.com.tr

Bir yorum yazın

Tüm haberler